Jídelníček v těhotenství

Očekávání miminka je krásným jedinečným období v životě ženy, třebaže v tomto období vyžaduje od maminky určité změny životosprávy, aby bylo miminko zdravé.

V první řadě pro budoucí maminky platí:

  • Přestaňte co nejdříve kouřit
  • Omezte výrazně pití alkoholu. Občasná sklenka dítěti neublíží, ale pravidelné pití alkoholu se projeví na vyvíjejícím se plodě.
  • O užívání léků, zejména v prvním trimestru se poraďte se svým gynekologem.
  • Jestli můžete, v prvním trimestru se vyhýbejte místům, kde se shromažďuje velké množství lidí, hlavně prostředí, kde by se mohla šířit zákeřná infekční onemocnění (nemocnice, čekárny ambulancí) a vyhýbejte se ve svém okolí nemocným lidem.

V těhotenství organismus ženy prochází mnoha změnami a nároky na ní kladené jsou podstatně zvýšené. Po celou dobu těhotenství je nejdůležitější starat se hlavně o kvalitu stravy, řídit se pravidly zdravé výživy, jíst plnohodnotné potraviny a mít pestrý jídelníček.

Jídelníček by se měl skládat více ze složených cukrů (škrobů) než sladkostí, z živočišných i  rostlinných bílkovin a tuků – kvalitního masa, mléka a mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, cereálií a luštěnin a dostatečného přísunu tekutin. Takováto strava je i  zdrojem cenných vitaminů a minerálů. Zvýšené nároky jsou v těhotenství kladené hlavně na přísun bílkovin, železa a vápníku. Součastí jídelníčku těhotné ženy by měli být jak živočišné tak rostlinné bílkoviny. Ženy –vegetariánky by měli v těhotenství pít alespoň mléko, lepší je jíst i  vejce (laktoovovegetariáni), aby zabezpečili plodu dostatek aminokyselin na stavbu jeho těla. Železo je potřebné na tvorbu červených krvinek. Nachází se především v mase, žloutku, pečeni, celozrnném chlebu a fazolích. Vzhledem k jeho velké spotřebě v těhotenství je nedostatek červených krvinek (chudokrevnost) u těhotných žen poměrně častým jevem a tehdy je podávání železa nutné i  ve formě kapslí. Vápník je stavební součástí kostí a zubů. V potravě je ho nejvíce v mléku a mléčných výrobcích, v mase, semenech a sardinkách.

 

V prvním trimestru nepotřebuje maminka jíst větší množství stravy než je normálně zvyklá. Mnohé těhotné spíše naopak toto období překonávají s počátečním zvracením, nechutenstvím a různými změnami chutí, které vedou ke sníženému příjmu potravy. Jako pomoc většinou slouží jíst lehko stravitelná nemastná jídla – vynechat hranolky, mastná masa, majonézové saláty, hamburgery, slaninu, výrazně kořeněné a aromatické potraviny a jíst častěji a v menším množství. Mnohem lépe ženy tolerují ovoce, vařenou rýži, brambory, těstoviny s omáčkou, zmrzliny. Příjem tekutin by měl být pravidelný, v menším množství. S překonáváním nadměrného vnímání chutí někdy pomůže přestat vařit a poprosit o to někoho z okolí.

První trimestr je období vývoje orgánů plodu a proto přítomnost škodlivých vlivů prostředí je potřebné nejpřísněji omezit. Co se týká potravy, vyhneme se možné nákaze, pokud vynecháme konzumaci syrového masa (tatarský biftek), syrových ryb (sushi), a vajec (majonézy, tiramisu apod.) Ovoce a zeleninu před konzumací umyjeme.

Těhotná žena by měla dbát na přísun kyseliny listové (folátu), která působí proti vzniku rozštěpů neurální trubice u plodu. Je lepší začít jí užívat alespoň měsíc už v období plánování početí. Z potravin se nachází v zelené zelenině (saláty, kapusty), játrech, fazolích a obilovinách.

 

V druhém trimestru postupně zvracení ustupuje, averze k některým druhům jídel však může přetrvávat a tyto je nutné z jídelníčku vyloučit. Hmotnostní přírůstek začíná být vidět. Teorie: „jezte za dva, protože živíte dva“ nejsou pravdivé a někdy vedou k nadměrnému přibírání maminek a nadměrná konzumace sladkostí pomáhá vzniku gestačního diabetu.

 

V třetím trimestru je častějším problémem chudokrevnost, které je třeba zabránit vyšší konzumací železa. Rostoucí plod způsobuje budoucí mamince častější pálení žáhy nebo poruchy vyprázdňování. Je potřeba jíst častěji, v menších dávkách, ve stravě mít dostatek vlákniny, vynechat nadýmající jídla (fazole, kapusta, květák a podobně). U každé ženy je potřeba postupovat podle individuální tolerance. Na pálení žáhy pomůže konzumace mléka, banány, někdy jablka, při problémech s vyprázdňováním je potřeba se poradit s lékařem o eventuální medikamentózní léčbě.

 

O podávání multivitamínů v těhotenství je potřebné se poradit se svým gynekologem. Jejich funkce je hlavně ve třetím trimestru. Je potřebné volit multivitamíny určené pro těhotné ženy, které obsahují poměr minerálů a vitamínů pokrývající zvýšenou spotřebu. Navíc některé vitamíny mohou být při nadměrném dávkování i  škodlivé (vitamín A).

Jestli budoucí maminka trpí alergií, hlavně potravinovou, je potřebné v těhotenství striktně konzumaci této potraviny vynechat. Jsou studie, které poukazují na to, že konzumace potravin obsahující některé probiotické bakterie v posledním trimestru těhotenství má účinek na snížení výskytu alergie u dětí. Pravdivost těchto závěrů je ale potřebné v budoucnosti potvrdit na rozsáhlejšími výzkumy.