Průběh v těhotenství

Pro každou nastávající maminku je otěhotnění významnou a radostnou událostí, která od základů změní její život. Převážná většina žen prožívá období těhotenství jako vzrušující zkušenost, kterou nelze srovnávat s žádným prožitkem z předchozího života a právě v těhotenství nalézá žena opravdový smysl života.
Již od oplodnění ženského vajíčka mužskou spermií začínají probíhat v organismu matky fantastické změny.

První měsíc

Prvním signálem většinou bývá nedostavení se menstruace, začínají vás bolet prsa, vaše rysy se začínají pozvolna zvětšovat. Můžete se cítit unavená, můžou vás trápit nevolnosti, chodíte častěji na záchod, jste víc citlivá a zranitelná. Proto více odpočívejte, nenamáhejte se a začínejte si krásné období těhotenství užívat.

Druhý měsíc

Žádné zásadní a významné změny u vás zatím nenastávají. Můžete mírně přibrat na hmotnosti, zvětší se vám prsa a zvýší se jejich citlivost. Jste-li brunetka, dvorec kolem bradavky ztmavne, jste-li blondýnka, většinou zrůžoví. Může se zvýraznit pigmentace v obličeji a pocení. Většinou se zvyšuje poševní sekrece, obvykle se jedná o neinfekční výtok, který nevyžaduje léčbu. Máte-li pocit pálení a svědění, navštivte raději svého lékaře.

Třetí měsíc

Na konci 12. týdne je váš hmotnostní přírůstek okolo 1 kg zcela v mezích normy. Pokud přiberete 3 kg, nic se neděje. V úvodu těhotenství se totiž vlivem běžně zvyšuje v důsledku zadržování vody a soli, to vše pod vlivem individuálních a rozdílně vysokých hladin hormonů produkovaných placentou. Pokud ovšem vaše váha ukazuje přírůstek 5kg a více, pravděpodobně nebude v pořádku váš jídelníček a měla byste jej změnit. Prsa se ve srovnání s předchozím měsícem jen mírně zvětšují. Používáte-li nevzdušné spodní prádlo ze silonu a umělých vláken, je pravděpodobný vznik kvasinkových a bakteriálních infekcí. Používejte proto bavlněné nebo hedvábné spodní prádlo, protože je nejen příjemnější a pohodlnější, ale také zdravější.
Na konci 3. měsíce pomalu začíná mizet únava a pocit nutkání na zvracení. Také jste se úspěšně přenesla přes období, kdy hrozí nebezpečí samovolného potratu. Vyvíjející se plod stále více připomíná lidskou bytůstku. Nastává vhodné období pro informování vašich blízkých a pro sdělení radostné novinky!

Čtvrtý měsíc

Těhotenství na vás konečně začíná být znát. Během 4. měsíce se děloha objevuje jako malá boule nad sponou stydkou a začíná její vyklenování a přibližování k pupku. V tomto období opět přiberete asi 1 kg. Děloha roste a bříško se začíná rýsovat. Nepodléhejte iluzi, že děloha s plodem je podstatou hmotnostního přírůstku, protože samotná těhotná děloha váží pouze několik set gramů. Prsa se viditelně zvětšují. Čím menšího jste vzrůstu, tím dříve začnete připomínat nastávající maminku.

Pátý měsíc

Okolo 20. týdne těhotenství dosahuje vyklenutí břišní stěny výrazného rozměru. Děloha roste až do úrovně pupku, kde můžeme nahmatat její vrchol. Kůže často ustupuje velkému a rychlému natahování a celistvost pojivové tkáně ležící pod ní se může porušit.  Výsledkem toho je vznik typicky zvlněných fialových nebo růžových pojizévek, které po porodu a šestinedělí sice postupně blednou, ale bohužel zůstávají patrné. Nejčastějším místem jejich vzniku je břicho, ale můžete je mít také na hýždích, stehnech nebo prsou. Okolo 5. měsíce těhotenství začínají prsa vylučovat průhlednou vodnatou tekutinu, kterou nazýváme kolostrum. Sekrece je zatím tak slabá, že se spontánní únik kolostra z bradavky většinou neobjeví, ale při masáži pleti vás může překvapit.  V tomto měsíci také postihují změny dásně, které jsou měkčí a mají sklon ke krvácivosti. Jejich zranitelnost a citlivost se také podílí na zvýšeném riziku vzniku zubního kazu v těhotenství.
Ženy také mívají větší sklon k tvorbě křečových žil. Ty sice nepůsobí žádné potíže, ale určitě představují nepříjemný kosmetický problém. Částečnou prevencí jejich vzniku je používání elastické bandáže a velmi vhodné je vyvarovat se dlouhému stání.

Šestý měsíc

V období 6. měsíce nastává u budoucích maminek další zřetelný hmotnostní přírůstek. Zvětšení hmotnosti o 2 kg je běžné. Cítíte se dobře, pocit na zvracení již ustoupil, zažívání je v pořádku a často můžete mít obrovskou a těžko ovladatelnou chuť k jídlu. Proto pozor, lehce byste mohla přibrat více než uvedené 2 kg, a to vás hlavní hmotnostní přírůstek v dalších měsících ještě čeká. V tomto období je na vás těhotenství krásně vidět.

Sedmý měsíc

Během tohoto měsíce vás žádné výraznější změny nečekají.  Spánek bývá přerušován častým močením, pohyby plodu nebo ojedinělými děložními stahy. Váš hmotnostní přírůstek je přibližně 2 kg.
„Normální“ děložní stahy v těhotenství jsou zcela nepravidelné, objevují se ojediněle a nemají vliv na otevírání hrdla. Jejich frekvence a intenzita stoupá s růstem dělohy a v 7. měsíci bývá ve srovnání s předchozími měsíci o poznání vyšší. Máte-li pochybnosti o charakteru stahů, informujte se u svého lékaře.

Osmý měsíc

Hmotnostní přírůstek se v tomto měsíci začíná zpomalovat. I přesto, že budoucí miminko poměrně výrazně roste, vy sama průměrně přibíráte jen asi 1,5 kg, což je méně než v předchozích měsících. Na konci 32. týdne byste měla mít přibližně o 10 kg více, než před otěhotněním. Pokud je váš přírůstek větší, omezte příjem cukrů a tuků v potravě. Bříško se zvětšuje, pupek vystupuje a známky natahování kůže se zvýrazňují.  Rostoucí děloha se tlačí vzhůru, dítě má více síly a vydatně kope. Dolní část hrudního koše a žebra proto bývají často citlivá až bolavá. Je to sice nepříjemné, ale na druhé straně to znamená, že miminko je zdravé a daří se mu dobře. Nemůžete spát? Konec těhotenství je zpravidla spojen s poruchami spánku, je proto běžné, že jste v noci vzhůru a čtete knížku, pletete, uklízíte nebo jen tak chodíte po bytě.

Devátý měsíc

Děloha roste, bříško se vyklenuje a mění vaši postavu. Dbejte na zachování správného držení těla, což je sice náročné, ale určitě se to vyplatí. Během 9. měsíce zpravidla přiberete asi 1,5 kg, ale nemusíte také přibrat vůbec. Nepřejídejte se a myslete na návrat k hmotnosti, kterou jste měla před otěhotněním.
Kolem 36. týdne sestupuje hlavička plodu do pánve. Děloha klesá a potíže, které vznikly následkem tlaku těhotné dělohy na okolní orgány v břišní dutině, se mírně zlepšují. Obvykle částečně ustupují problémy s pálením žáhy a dušností. Zvýšený tlak dělohy na močový měchýř ovšem působí ještě častější potřebu močení než v předchozích měsících. Poruchy spánku nejsou výjimečné. Pokud máte potíže s otoky, mohou se prohlubovat hlavně okolo kotníků na nohou. Může se stát, že tyto problémy vydrží ještě celý měsíc zbývající do porodu. Je důležité, abyste se udržovala v pohodě a v dobré náladě, vaše těhotenství se blíží k cíli, do narození miminka schází již jen několik dnů.