Těhotenství a práce

 

Kdy jsem povinna těhotenství oznámit?

Kdy oznámit zaměstnavateli Vaše těhotenství je čistě na Vašem rozhodnutí. Žádný právní předpis nestanoví ženě povinnost, dokdy musí sdělit zaměstnavateli, že je těhotná. Avšak Vaše těhotenství a následný odchod na mateřskou dovolenou budete muset dříve či později se zaměstnavatelem řešit, neboť pro zaměstnavatele to bude znamenat organizační změny. A proto platí, čím dříve, tím lépe. Jednak jsou jisté činnosti, které byste vykonávat neměla, aby nebylo ohroženo Vaše zdraví. A Váš zaměstnavatel jistě ocení více času pro vyřešení organizačních otázek. Avšak doporučuje se oznámit Vaše těhotenství ve chvíli, kdy je potvrzené a stabilní, což bývá po ukončení prvního trimestru.

Mohu požádat zaměstnavatele o poskytnutí volna v případě návštěvy lékaře?

Ano a rozhodně to udělejte. K vyšetření ve zdravotnickém zařízení Vám přísluší dle Přílohy k nařízení vlády č.590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci pracovní volno, a to s náhradou mzdy.  

Jakou práci mohu vykonávat a kdy mohu požádat o převedení na jinou práci?

Těhotenství sebou nese omezení, která zaměstnavatel musí respektovat.

Vyhláška č.288/2003 Sb. obsahuje seznam prací, které nesmí těhotná a kojící zaměstnankyně vykonávat. Práce zakázané těhotným ženám nesmíte vykonávat, ani kdybyste s jejich výkonem sama souhlasila

Samozřejmě Váš ošetřující lékař vyhodnocuje průběh těhotenství a bere v potaz i práci, kterou vykonáváte. Může vydat lékařský posudek, že Vaše práce ohrožuje Vaše těhotenství.

Pokud koná těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci.

Pokud požádá těhotná zaměstnankyně pracující v noci a zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas.

Toto samozřejmě platí, pokud Vaše těhotenství svému zaměstnavateli oznámíte. Když však zaměstnavatel neví o Vašem těhotenství, pak např. nařízením práce přesčas neporušuje zákoník práce.

Co když při převedení na jinou práci dosahuji bez svého zavinění nižšího výdělku?


Máte právo na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávacím příspěvkem, poskytovaném dle zákona č.187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o nemocenském pojištění“).

Může mi zaměstnavatel dát výpověď v době těhotenství?

Jen ve výjimečných případech. Proti výpovědi ze strany zaměstnavatele jste chráněna obecným zákazem výpovědi. Jste v  ochranné době (dle § 53 zákona č.262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoníku práce“), podobně jako při dočasné pracovní neschopnosti. Pokud dostane výpověď těhotná zaměstnankyně, která o svém těhotenství neví, je tímto obecným zákazem výpovědi chráněna rovněž, po doložení těhotenství v době doručení výpovědi je výpověď neplatná.

Z obecného zákazu výpovědi však platí dle § 54 zákoníku práce několik výjimek, kdy zaměstnavatel může dát výpověď i  těhotné ženě, a to:

  • v případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, či přemisťuje (u přemístění výjimka ze zákazu výpovědi neplatí v případě, že přemístění probíhá v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána (např. při sjednaném místě výkonu práce Praha u přemístění zaměstnavatele v rámci Prahy)
  • z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr (např. při porušení povinnosti zaměstnankyně vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem); byla-li zaměstnankyni dána z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené, skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou

Může pracovní poměr v době těhotenství skončit jinak než výpovědí zaměstnavatele?

  • V případě sjednání pracovního poměru na dobu určitou skončí pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Pokud zaměstnavatel pracovní poměr neprodlouží, končí pracovní poměr v den dohodnutého skončení, i když jste těhotná.
  • Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnankyně pracovní poměr zrušit z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnankyně.
  • Pracovní poměr v době těhotenství může skončit dohodou zaměstnance a zaměstnavatele o rozvázání pracovního poměru.
  • Pracovní poměr v době těhotenství může rovněž skončit výpovědí či okamžitým zrušením pracovního poměru ze strany zaměstnankyně.

Mám nastoupit na rizikové těhotenství? Jak to ovlivní výši mateřské?

V prvé řadě je důležité řídit se radou lékaře a svým zdravotním stavem. Pokud budete nastupovat na rizikové těhotenství, tedy na dočasnou pracovní neschopnost před nástupem na mateřskou dovolenou, posune se rozhodné období pro výpočet peněžité pomoci v mateřství na dobu, kdy jste ještě pracovala.

Vypracováno ve spolupráci s JUDr. Pavlem Jindřichem - poradcem na pracovní právo.